AİLE ŞİRKETLERİ ÜLKEMİZ EKONOMİSİNİN TEMELİDİR…

 

Derneğimizin değerli üyeleri,

Öncelikle sizlere sevgilerimi sunuyor ve selamlıyorum.

Sevinç ve heyecan dolu 7 Mayıs Plaket törenimizi, 260 kişilik katılımla çok güzel gerçekleştirdik. Üyelerimizin mutluluğu doruk noktadaydı ki, çok yoğun çalışmalarımızın karşılığını almak, bizleri de çok mutlu etti. Katılan tüm üye ve konuklarımıza teşekkür ediyor, şükranlarımızı sunuyoruz.

Derneğimizin vizyonunun mesleki aktiviteleri gerçekleştirmek olacağını daha önce belirtmiş ve sitemizde duyurmuştuk. Ülkemiz ekonomisinin temeli olan işletmeler, bizlerin birincil konusudur.  Zira, ülkemizdeki işletmelerin %95’i aile işletmelerinden oluşmaktadır. Aile işletmeleri bu kadar büyük bir güç ve öneme sahipken, İşletme Fakültelerinde, Sosyal Bilimler Enstitülerinde ve MBA programlarında bu konuda özel bir program veya bölüm olmaması büyük noksanlık ve hatta ekonomimiz için çok büyük bir kayıptır. Mezunlar derneği olarak işte bu açığı kapatmak üzere işletmelerimizin yanında yer alacak, onların sorunlarına sahip çıkacak ve kayıplarının önüne geçmeye çalışacağız. Aile işletmelerinde doğal olarak gelişen olumsuz vak’alar nedeniyle, meydana gelen kayıplar hiç de küçümsenmeyecek ekonomik boyutlardadır. Zarar hiçbir zaman tek değil, ekonomik ve sosyal olmak üzere çok boyutludur. Sahip olduğumuz zengin Akademik kariyer ve elli yıl’a yaklaşan iş dünyası pratiğimiz ile bu sorunları teşhis ve tedavi etmek asli görevimizdir. Ancak aile şirketlerinde sorunlar karakteristik olarak çığ misali büyümektedir. Sorunların teşhisinde zaman, kötü hastalıklardaki kadar önem kazanır ve erken teşhis sorunların çözümünde büyük bir avantaj sağlar. Her geçen gün büyüyen sorunları göz ardı etmek, şirketi kendi kaderine terk etmektir. Çözümsüzlükten medet umma düşüncesinin önemli bir amacı vardır, kriz süresince şirketin içini boşaltmaktır. Bu davranışın diğer bir nedeni de “benden sonra tufan” mantıksızlığıdır.

Aile işletmelerimizde yaşanan sorunları içeren sayısız örneklere sahibiz. İşte bu sorunların ve çözüm yöntemlerinin ele alınacağı konferans için ilk adımlar atılmıştır. Derneğimiz ve Enstitümüz iş dünyasına yönelik bu konferansı, ortaklaşa olarak güz döneminde gerçekleştirecektir. Konferans bir gün sürecektir ve ücretsiz olacaktır. Derneğimizin üyesi olsun olmasın, tüm şirketler davetlidir. Konferans ile ilgili tüm detaylar yakın bir süre sonra sizlerin e-posta adreslerinize gönderilecek ve ayrıca web sayfamızda da yayınlanacaktır.

Sağlık ve esenlik dileklerimi sunar, sevgi dolu bir yaşam dilerim.

 

Bülent ALKAYA

İşletme İktisadı Enstitüsü

Mezunlar Derneği

Genel Başkanı