ZEYYAT HOCAMIZI KALBİMİZE GÖMDÜK, UĞURLAR OLSUN…

ZEYYAT HOCAMIZI KALBİMİZE GÖMDÜK,
UĞURLAR OLSUN…

Prof.Dr. Zeyyat Hatipoğlu, alışılmışın dışında bir ekonomist idi. Alman ekolüyle yetişmiş, Harvard’ta eğitim almıştı. 220 Adet kitap yazdı. Ülkemiz için en hayati iki okul kurdu.
HARVARD iş birliği ile 1954 yılında İşletme İktisadı Enstitüsünü, 1977 yılında ise, İ.T.Ü. İşletme Mühendisliği Fakültesini açtı. Ülkemizin üst düzey yönetici kadrolarını yetiştirdi. Açtığı okuldan mezun olan öğrencileri, Bakan, Milletvekili, İş Adamı, Genel Müdür oldular. Ülkemize milyarlarca dolar döviz kazandıran şirketleri yönettiler. Yetiştirdiği her öğrenci Türk Sanayi ve Ticaretine damga vurdu. Ün’ü sınırları aştı, sadece ülkemize değil, diğer ülkelerin eğitimine de katkıda bulundu. Okulumuzun kurucuları arasında ve hayatta olan son kişiydi ve 93 yaşında bizlere dün veda etti.

1977 yılında kurduğu ve Dekanlığını da yaptığı İ.T.Ü. İşletme Fakültesinin Taşkışla binasına bugün son olarak naaşı getirildi. Yapılan törene ailesi, yakın dostları, çok sayıda öğretim üyesi, arkadaşları ve öğrencileri katıldı. Değerli hocalarımızdan sn. Prof. Dr. Münir Ekonomi, sn. Prof. Dr. Tamer Koçel, İMED Yönetim Kurulu Üyeleri ve geçmiş dönem başkanları da, hocamızın son yolculuğunda hazır bulunanların arasındaydı.

Törende ; İ.T.Ü. Rektör Vekili sn. Prof. Dr. Ali Fuat Aydın,
İ.T.Ü. İşletme Fakültesi Dekanı sn. Prof. Dr. Fethi Çalışır,
İ.Ü. Emekli Rektörü sn. prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu,
Sn. Prof. Dr. Savaş Taşkent,
Sn. Prof. Dr. Mustafa Aydın Aysan,
B.Ü. Öğretim Üyelerinden sn. Prof. Dr. Güven Alpay,
İşletme İktisadı Enstitüsü Mezunlar Derneği
Genel Başkanı sn. Bülent Alkaya,
İktisat Fakültesi Mez.Cem. Genel Başkanı sn. Sevil Usanmaz, Merhum hocamızın torunu sn. Sinan Zeyyat Hatipoğlu hocamız hakkında birer konuşma yaptılar.

Zeyyat hocamız, açtığın okullarda yetiştirdiğin binlerce öğrencilerin olarak, sana hakkımızı sonsuza dek helal ettik. Seni hep özleyeceğiz. Yıldızlar yoldaşın olsun

İşletme İktisadı Enstitüsü
Mezunlar Derneği
Yönetim Kurulu